Hodiny s květem života v přítomnosti :-)
3 listopadu, 2016
Solfeggio tóny života – koncert a přednáška v Brně 19.1.2017 v 18 hodin, Šelepova 1
18 prosince, 2016
Zobrazit vše

Polystyrenem opravdu nezateplujme – volme třeba Thermoshield

Polystyren postrachem Česka! Co zateplená stavba, to rakovinotvorná látka.

SUPER variantou je použití Thermoshieldu (informace rádi sdělíme)!!

Co, co nás mělo hřát, se mění v časovanou nálož s rakovinou! Většina polystyrenu obsahuje zákeřný jed, jehož se není lehké zbavit! Hodit polystyren do popelnice? Od začátku října je to za milionovou pokutu! Pro občana až 50 tisíc.

„Nejde o nové nařízení EU, ale o zavedení již existující legislativy do právního systému. Jednoduše řečeno, jedná se o nebezpečnou látku, která do popelnice určitě nepatří,“ upozornil Blesk europoslanec Pavel Poc (52, ČSSD), který je unijním místopředsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Ten, kdo se rozhodne zbavit svůj dům starého polystyrenového obložení, má tři beztrestné možnosti likvidace: žlutý kontejner na plasty, sběrný dvůr nebo certifi kovanou spalovnu.

Zpomalený jed v polystyrenu

Jed v polystyrenu se jmenuje hexabromcyklododekan (HBCD). Přidává se jako zpomalovač hoření především do izolačního expandovaného a extrudovaného polystyrenu (EPS) používaného ve stavebnictví. Hasičům se líbí, lékařům vůbec.

Riziko vzniku rakoviny a narušení hormonální rovnováhy v těle nese ve dvou případech – když pracujete s polystyrenem, který HBCD obsahuje, a vdechujete mikročástice, a když se takový polystyren likviduje neodborným způsobem a hexabromcyklododekan se dostane do půdy a potravinového řetězce.

Pokud máte polystyren za zdí jako zateplení, nebylo prokázáno, že by vám hrozilo zdravotní nebezpečí. Polystyren k zateplení budov se vyrábí už od roku 1950. Poprvé byl takto použit v tloušťce 4 cm v Berlíně v roce 1959.

Lze kromě spalování použít i jinou metodu k likvidaci polystyrenu?

Pěnový polystyren jsou schopny pojídat larvy potemníka moučného. Jejich trávicí trakt dokáže beze zbytku zlikvidovat nejen polystyren, ale i toxický hexabromcyklododekan. Stovka moučných červů v laboratorních podmínkách sežere bez újmy kolem 35 miligramů polystyrenu za den.

Dobrá zpráva je, že

„V souladu s předpisy EU společnost Synthos přestala používat hexabromcyklododekan jako retardér hoření v květnu 2015. V současné době používáme moderní polymerový retardér hoření jako alternativu, který byl schválen Evropskou unií. Od května 2015 nemáme na skladě výrobky a jakýkoliv jiný odpad obsahující hexabromcyklododekan.“ Agata Kościelnik Corporate Communication Manager Synthos Kralupy

volně s použitím článku zde