Elektrosmog – světelné znečištění
Světelné znečištění je jedním z velkých, ale opomíjených problémů současnosti a dá se zařadit mezi prvky elektrosmogu. Nejenom, že nám krade možnost sledovat úchvatnou noční oblohu plnou hvězd, ale má nezanedbatelné dopady přímo na naše zdraví a psychiku. Pouliční i domácí osvětlení, práce na směny a střídání časových pásem. To vše a mnohé další faktory narušují pravidelné vstávání, nebo délku spánku, které jak se ukazuje mají za následek vzrůstající riziko vzniku onemocnění. Zejména těch, kterým přezdíváme „civilizační choroby“.Se světelným znečištěním souvisí i další studie z výzkumu už zmiňovaného profesora D. E. Blaska o vlivu snížené tvorby melatoninu na rozvoj nádorového bujení. Ta by měla být důležitá pro WHO (Světovou zdravotnickou organizaci) při zvažování, zda noční práci a světelné znečištění zařadit do seznamu možných kancerogenů. Navíc jsou v současnosti na vzestupu počty lidí, kteří jsou na paletu projevů elektrosmogu a tedy i vlivů světla na melatonin mnohonásobně citlivější, než běžná populace.
Ošidné LED osvětlení
S vývojem stále nových technologií zaujímají rostoucí využití LED diody, které se od ostatních liší schopností vyzařovat jak světlo, tak infračervené či ultrafialové záření. Nabízejí velký počet výhod jako jsou: mnohem větší účinnost (asi 10x), než žárovky, jednoduchá proměnlivost barev, odolnost, počet sepnutí/vypnutí, životnost, malé rozměry a neobsahují rtuť.
Přesto disponují jednou velkou nevýhodou, která navazuje na předcházející poznatky v tomto článku. Skoro všechny LED světla totiž, kromě těch využívajících ultrafialové záření, obsahují škálu tzv. modrého světla. Právě protože není možné přímo emitovat bílé světlo, tak ho získáváme mísením modrého se žlutým.
Modré světlo z LED diod není samo o sobě nejspíš vůbec škodlivé. Kořínek problému spočívá v nastavení našeho mozku a celého organismu vyvíjejícího se miliony let. Právě modré světlo k nám přes den venku na slunci dopadá hojně a s přicházejícím západem se jeho intenzita pozvolna snižuje, což má vliv na epifýzu uvolňující melatonin. S používáním LED osvětlení využívajícího ono modré světlo tak neustále prodlužujeme a měníme hormonální procesy v našem těle. Podstatným se tedy zdá být fakt, že na sklonku dne, bychom se měli vyhýbat používání LED diod na tomto principu u obvyklých činností, jako je čtení, koupel a relaxace před spánkem. Problematičtější může být fakt, že toto světlo uvolňují též tablety, jejichž zavrhnutí po soumraku si asi nedokáže dost lidí představit.