Ponořeni do vln, které nevidíme
21 listopadu, 2015
Vysoké vedení na pozemku
29 dubna, 2016
Zobrazit vše

Evropa chce zpřístupnit další části spektra pro Wi-Fi

Evropa zbožňuje Wi-Fi: Chce zpřístupnit další části spektra

Z nové studie Evropské komise vyplývá, že lidé stále více tíhnou k připojení k internetu přes Wi-Fi a tento trend bude i nadále pokračovat.

V roce 2012 se prostřednictvím Wi-Fi uskutečnilo 71 % bezdrátových přenosů dat na chytré telefony a tablety v EU a tento podíl by do roku 2016 mohl vystoupat na 78 %. Tato překvapivá zjištění ukazují, jak nižší náklady na využívání Wi-Fi hotspotů mění chování spotřebitelů, a studie doporučuje, aby byly na podporu této stoupající poptávky v EU zpřístupněny další části spektra.

Europe Loves WiFi

Místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová k tomu řekla: „Technologie Wi-Fi má obrovský úspěch. Je výhodná pro všechny zúčastněné. Postarám se, aby Evropská komise podpořila rozšíření Wi-Fi zpřístupněním dalších částí spektra a mírnější regulací.“

Pro skutečně mobilní práci jsou sice sítě 3G a 4G nepostradatelné, ale nákup práv ke spektru, které je k provozování těchto sítí potřebné, je v současnosti nákladný, používání sítí 3G/4G je pro spotřebitele drahé (např. při roamingu) a v mnoha částech Evropy jsou tyto sítě již nyní přetížené kvůli nedostatku přiděleného spektra.

„Systémy, v nichž svou síť Wi-Fi sdílíte s ostatními, jsou skvělým příkladem, jak může crowdsourcing zajistit lepší internet pro všechny. Každý člověk v Evropě by měl mít možnost používat internet, i když není doma nebo v zaměstnání,“ uvedla Neelie Kroesová.

Kombinované využívání sítí Wi-Fi a jiných infrastruktur
malých buněk (které doplňují tradiční makrobuňky – základnové stanice mobilních sítí) může zmírnit přetížení sítí 3G/4G, neboť poskytuje funkci páteřního připojení mimo tyto sítě, a zároveň snižuje náklady operátorů i uživatelů. Větší rozšíření těchto technologií by operátorům umožnilo při modernizaci sítí, která je nutná pro uspokojení poptávky spotřebitelů, uspořit desítky miliard eur. Spotřebitelé by využíváním připojení Wi-Fi ušetřili, neboť by neplatili za mobilní data, když se nacházejí v blízkosti Wi-Fi hotspotu. Malé buňky mohou rovněž rozšířit pokrytí sítí v těžko přístupných místech, mimo jiné uvnitř velkých budov.

Studie doporučuje:

– globálně zpřístupnit pro Wi-Fi spektrum od 5 150 MHz do 5 925 MHz

– pokračovat ve zpřístupňování pásem 2,6 GHz a 3,5 GHz pro mobilní služby a zahájit konzultace o budoucích možnostech licencování pásma 3,5 GHz a dalších potenciálních licencovaných pásem pro mobilní služby

– snížit administrativní zátěž související se zaváděním služeb a sítí pro odvádění datového provozu z mobilních sítí (off-loading) na veřejných místech.